Centar za edukaciju-BiH



#1 05.03.2025 10:41
Avko Van mreze
Administrator
Registrovan od:28.05.2014
Postovi:4,904


Predmet:Windows 11 i antivirusni programi
Ima li smisla u 2025. na Windowsima koristiti antivirusne programe trechih strana?
Od izlaska Windowsa 11 mogli smo vidjeti kako se Windows Security znachajka kontinuirano unaprjeđuje, a u razdoblju sve veche implementacije AI alata mozemo biti sigurni da che se to samo nastaviti.
U testiranjima Windows Security dobiva prilichno visoke rezultate koji pokazuju da Microsoft ulaze u sigurnosni aspekt operativnog sustava.
Logichno pitanje koje se nameche je ako je korisnicima uopche potrebna instalacija antivirusnih programa trechih strana.

Na shto mislimo kad spominjemo antivirusne programe trechih strana?
Antivirusni programi trechih strana za Windowse su kategorija softverskih proizvoda koji se na rachunalo mogu instalirati kao aplikacija i zasebni su dio u odnosu na operativni sustav. Oni ne dolaze kao sastavni dio Windowsa i dizajnirani su kako bi zashtitili vashe rachunalo od eksternih prijetnji kao shto su virusi, malware ili phishing napadi te odrađivali stalna prachenja sustava.
Danas po pitanju izbora antivirusnih programa imate zaista veliki broj opcija na trzishtu i chesto se, pored zashtite operativnog sustava, ovdje ukljuchuju i brojne druge usluge kao shto su backup podataka, password manageri, enkripcija pohrane na oblaku itd.
Ono shto je također pravilo je da se antivirusni programi trechih strana plachaju. Postoje neke besplatne opcije, no one znaju imati limitirane funkcije i praktichki chete vechinu pretplata platiti barem 50 eura godishnje.
S druge strane, sve antivirusne programe i zashtite koje imate na Windowsima te su njihov sastavni dio dobivate besplatno.
Koliko je efektivan Windows Security u 2025. godini?
Windows Security kao znachajka objedinjuje sve antivirusne alate na Windowsima i postavlja se pitanje radi li se uopche o kvalitetnoj zashtiti kad je ona besplatna.
U danashnje vrijeme je najbolja referenca za kvalitetu antivirusnog programa testiranje na web stranici AV-Test.org. Radi se o jednom od najrespektabilnijih portala koji radi benchmark testiranja antivirusnih programa.
Kod zadnjeg testiranja koje je provedeno u prosincu proshle godine Windows Security je dobio savrshene shestice u tri kategorije, shto je potvrda kvalitete. Takvom ocjenom Windows Security smjestio se uz bok ostalim poznatim antivirusnim programima kao shto su Norton, McAfee ili AVG.
SHto ostali antivirusni programi nude?
Izvrsni rezultati testiranja za Windows Security istodobno ne obuhvachaju bash cijeli kontekst kad govorimo o sigurnosti rachunala.
Iako che vashe rachunalo imati iznimno kvalitetnu zashtitu, vech smo ranije spomenuli da drugi antivirusni programi dolaze zajedno s dodatnim uslugama.
Primjerice, Windows Security che mozda sprijechiti da unutar Edge web preglednika ne posjechujete web stranice koje kradu korisnichke podatke, no sve se mijenja ako koristite neki drugi web preglednik. U tim situacijama Windows Security moze zakazati, a neki antivirusni programi trechih strana kao McAfee pruzit che vam zashtitu i kod korishtenja ostalih web preglednika.
Ono shto se također moze dati kao primjer razlike su virtualne privatne mreze (VPN). Pruzatelji usluga antivirusnih programa kao shto su Norton, McAfee ili AVG također u svoju ponudu uparuju VPN mreze i radi se o trendu koji je zadnjih godina prisutan na trzishtu. Kad ovome dodate da uz antivirusni program i VPN mrezu znate dobiti i password manager ili osiguranje za krađu identiteta, vidljiva je razlika u shirini ponude koju besplatni Windows Security nema.
Isplati li se danas ulaganje u antivirusne programe trechih strana?
Rasprava o korishtenju Windows Securityja ili nekog drugog antivirusnog programa zapravo izlazi van svojih okvira. Ovdje se vishe ne radi samo o antivirusnim programima jer je Microsoftova konkurencija uvidjela kako njihovi paketi usluga moraju ponuditi josh neshto vishe.
CHinjenica je da ponuda brendova kao shto su Norton, McAfee ili AVG nudi cjelokupni paket zashtite kojeg sachinjava vishe znachajki, alata i softvera. Oni nadilaze Windowse u ponudi i korisnik che s njima dobiti znachajke koje spadaju u stvaranje dodatnog ii poboljshanog sigurnosnog okruzenja.
Mozemo zakljuchiti kako isplativost korishtenja antivirusnih programa trechih strana ovisi o korisniku. Ako je vash cilj zashtita Windowsa i samo Windowsa, dodatni paketi antivirusnih programa trechih strana neche bash imati smisla. Vjerojatno vam u tom sluchaju ne trebaju dodatni sustavi enkripcije ili osiguranja od zashtite identiteta koji godishnje mogu stajati i do 200 eura.
S druge strane, ako je vash cilj stvaranje dodatnih slojeva zashtite za cijelo rachunalo (i one softvere koji nisu dijelom Windowsa) te korishtenje sigurnosnih alata ili VPN mreze, korishtenje antivirusnih programa trechih strana definitivno che vam se isplatiti.
izvor: pcchip.hr
zivot je moja domovina.
↑  ↓

Stranice (1):1


Sva vremena su GMT +02:00. Trenutno vrijeme: 10: 55 am.