Prikazi cijelu temu 30.06.2011 19:17
edo Van mreze
Clan
Registrovan od:15.03.2011
Lokacija:Živinice


Predmet:Re: Fiskalizacija u FBiH
Najnovije uputstvo o primjeni zakona o fiskalnim sistemima u veleprodaji opet zagorčava život informatičarima. Probleme sam registrovao prije objavljivanja ovog uputstva i dotavio sam prijedlog FEDERALNOM MINISTARSTVU ZA FINANSIJE, kako, i to na veoma jednostavan način, riješiti izradu fiskalnih računa iz veleprodaje:
e.mail;
-----------
Poštovani,
u attachmentu maila dostavljam Vam praktičan prijedlog za izradu
faktura iz veleprodaje na fiskalnom uređaju.
Zamolio bih da mi odgovorite, da li je i na ovaj način je moguće raditi
fiskalne računa iz veleprodaje.
Ako nije, zamolio bih i da za ovaj način izrade fiskalnog računa izdate uputstvo.
------------
Projedlog:

Izrada fiskalnih računa iz veleprodaje

Kod izrade fakure za veleprodaju putem fiskalnog uređaja, jednostavnije i praktičnije bi bilo fiskalnom uređaju slati ukupan iznos po artiklu a ne po fakturi, naprimjer:
Na fakturi 'iz računara' su slijedeći podaci:

Roba Količina Vel.cij Ukupno Rabat Uk.izn.bez rab Izn.PDV Prod.vrijed.
A 19,99 79,99 1.599,00 63,80 1.535,20 260,98 1.796,18
B 20,00 81,00 1.620,00 81,00 1.539,00 261,63 1.800,63

Fiskalnom uređaju slati pojedinačno promet za svaku robu:
Roba A, količina = 1, Cijena = 1.796,18 (cijena je krajnja vrijednost)
Roba B, količina = 1, Cijena = 1.800,63 (cijena je krajnja vrijednost)

Ovim načinom slanja podataka u fiskalni uređaj, bi se identično obračunao PDV i na 'računu iz računara' i na računu iz fiskalnog uređaja i to pojedinačno za svaku stavku i podaci na računu 'iz računara' i podaci iz fiskalnog računa, bili bi usklađeni.

Ovim načinom izrade fiskalnog računa, jednostavnija bi bila kontrola - sravnjenje između računa 'iz računara' i fiskalnog računa jer bi podaci bili identični i na jednom i na drugom računu; vrste roba i iznosi.

Takođe, ovim bi se zadovoljio uslov obračuna PDV za robe po diferenciranim stopama PDV bez naknade intervencije na fisklanim uređajima i softwar-u, ako bi došlo do uvođena diferenciranih stopa PDV u BiH.
--------------------------
Stupio sam u kontakt putem telefona sa nadležnom osobom u FEDERALNOM MINISTARSTVU ZA FINANSIJE. G-din se zove Hajrudin i bio je veoma susretljiv i ljubazan. Napomenuo je da su ovaj način formiranja fiskalnog računa u veleprodaji predložili informaričari.

Zamolio bih i apelovao na sve informatičare da urgiraju kod FEDERALNOM MINISTARSTVU ZA FINANSIJEM da se i ovaj metod uvrsti u uputstvo za formiranje fiskalnog računa iz veleprodaje.

Ja sam riješio izradu fiskalnih računa iz veleprodaje na oba načina koja su navedena u uputstvu, sa dosta napora i muke. Naime, imam korisnike IS čiji sam autor, da u tabeli o artiklima imaju stotinanama hiljada podataka, tako da PLU za artikal koji se šalje u fiskalni uređaj, prvo formiram u posebnoj tabeli-datoteci pa onda podatke o artiklu šaljem sa prodatim količinama u fiskalni uređaj. Proces se još više komplikuje kada korisnik na jednom radnom mjestu (fiskalnom uređaju) vrši obradu fiskalnih računa iz veleprodaje, diskonta, maloprodaje i usluga te zahtijevi iz uputstva, ako se koristi prvi metod izrade fiskalnog računa, da se na mjestu gdje se upisuje naziv artikla stavlja; Stavke po fakturi - pa broj fakture. Znači za svaku fakturu novi artikal. Doduše može se, kod izrade fakture u nazivu artikla navesti promet po fakturi, ali u podnožju fiskalniog računa treba navesti broj računa 'iz računara', pa onda još imamo reklamirane račune, pa račune bez PDV itsl.
Izradu fisklanog računa riješio sam na sva tri načina, prva dva načina koje je propisalo FEDERALNO MINISTRARSTVO ZA FINANSIJE i treći način, moj prijelog koji sam ovdje opisao. Prva dva načina sam radio oko 5 dana, morao sam mjenjati formate tabela, pisati duge redove koda sa bezbroj uslova a drugi metod sam završio za 10 minuta. Takođe, prva dva načina izrade fiskalnog računa su dosta komplikovanija i za korisnike, bezbroj opcija u programima koje korisnici ne vole.